Blitva

Ostali nazivi: -; engleski naziv: chard; njemački naziv: mangold; latinski naziv: Beta vulgaris subsp. cicla;

Blitva je dvogodišnje lisnato zeleno povrće, koje se u svijetu najčešće koristi kod nas i u mediteranskoj kuhinji. Hranjivi dio biljke su listovi, a boja listova varira od svjetlo zelene, preko tamno zelene do crvenkaste. Postoje dve vrste blitve, a to su lisnata i rebrasta blitva. Lisnata blitva ima duge listove i tanke peteljke koje se prilikom pripreme ne otkidaju. Lisnata blitva se upotrebljava kao španać, znači priprema se kuvanjem i barenjem. Koristi se kao prilog jelima, ali od nje mogu da se prave pite, tijesta, savijače pa čak i torte. Rebrasta blitva ima široke peteljke koje se prije pripreme otkidaju. Lišće se zatim priprema kao lisnata blitva, a peteljke se ne bacaju nego ih možemo vezati u snopove i pripremati kao šparoge. Svježa blitva može da se koristi i kao salata.
Pogrešno je mišljenje da peteljke široke blitve nisu za upotrebu, ili da je to kojim slučajem blitva koja je stara.

Popularno je pripremanje blitve za zimu, naime nakon što je obarite i ocijedite, blitvu možete da pakujete u zamrzivač i duboko zamrznute. Tako spremljena blitva može da se čuva i do 6 mjeseci.

Kod nas blitvu ljudi obično siju u Aprilu, a dolazi na tržište početkom juna. Blitva se uzgaja i u mnogo zapadnih zemalja gdje polako preuzima primat nad španaćom.

Nutritivna vrijednost

Blitva je niskokalorična namirnica. 100 grama ocijeđene barene blitve ima samo 20 kalorija. Ove kalorije su raspoređene u 1,88 grama proteina, 4,13 grama ugljenih hidrata; 0,08 grama masti. Blitva je bogata vitaminima A, K i C. Bogata je i sledećim nutritivnim elementima: željezom, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom i manganom. Zbog zavidne količine vlakana izuzetno je blagotvorna na rad crijeva te se smatra namirnicom koja olakšava kontrolu tjelesne težine. Zbog vitamina A i luteina spada u povrća (poput mrkve) koja potpomažu zdrav i dobar vid, a zbog Vitamin K i kalcijuma dobra je za kosti. Radi čuvanja hranjivih sastojaka blitvu ne treba kuvati više od 5-10 minuta.

Blitva, svježa - Detaljne nutritivne vrijednosti

NutrijentMjerna jedinicaKoličina
Energetska vrijednostkcal 19
Ukupno proteinag1,80
Ukupno ugljenih hidratag3,74
Ukupno mastig0,20
– od toga: zasićene masne kiselineg0,030
Dijetalna vlaknag1,6
Holesterolmg0
Vodag92,66
Aminokiselina triptofang0,017
Aminokiselina treoning0,083
Aminokiselina izoleucing0,147
Aminokiselina leucing0,130
Aminokiselina lizing0,099
Aminokiselina metioning0,019
Aminokiselina cisting0
Aminokiselina fenilalaning0,110
Aminokiselina tirozing0
Aminokiselina valing0,110
Aminokiselina argining0,117
Aminokiselina histiding0,036
Ukupno šećerag1,10
Mononezasićene masne kiselineg0,040
Polinezasićene masne kiselineg0,070
Vitamin AIU6116
Vitamin B1 (Tiamin)mg0,040
Vitamin B2 (Riboflavin)mg0,090
Vitamin B3 (Niacin)mg0,400
Vitamin B6 (Piridoksin)mg0,099
Vitamin B12 (Kobalamin)mcg0
Folatimcg14
Vitamin B5 (Pantotenska kiselina)mg0,172
Vitamin Cmg30
Vitamin DIU0
Vitamin EIU0
Vitamin Kmcg830
Kalcijum (Ca)mg51
Bakar (Cu)mg0,179
Željezo (Fe)mg1,80
Magnezijum (Mg)mg81
Fosfor (P)mg46
Kalijum (K)mg379
Natrijum (Na)g213
Cink (Zn)mg0,36
Mangan (Mn)mg0,366
Selen (Se)mcg0,9

Blitva na lešo

Blitva na lešo je jedan od najpopularnijih načina pripreme blitve. Priprema se na sledeći način…

Najprije skuvamo 10-15 manjih krompirića, ako kuvamo veći krompir isječemo ga na komade i dosta je oko 5 komada. 1 kg blitve očistimo i izrežemo na par manjih komada. Očistimo jednu manju glavicu bijelog luka. Pripremljenu blitvu stavimo u lonac koji smo napunili i osolili vodu po ukusu. To sve kuvamo 5 minuta i zatim je ocijedimo.
U tavu na laganu vatru ulijemo maslinovo ulje i ubacimo bijeli luk. Nakon 2-3 minute stavljamo blitvu i kuvani krompir. Dodamo par kapi limunova soka, prstohvat peršina. Dodamo par kašika vode tek toliko da dobijemo saft. To sve držimo na vatri 4-5 minuta.
Ovako pripremljena blitva je dobar prilog za ribu i morske plodove.

Umak od blitve na mlijeku

Drugi najpopularniji prilog od blitve je blitva obarena sa mlijekom. Ovo je izuzetno ukusan umak i najbolje se slaže sa pire krompirom, piletinom i ribom, a može da se jede i sa tjesteninom.

Blitvu dobro operemo hladnom vodom i izrežemo na par komada. Stavimo je u vrelu osoljenu vodu i kuvamo duplo duže nego u prethodnom receptu, znači 10-15 minuta dok dobro ne omekša. Procijedimo blitvu i isjeckamo skroz na sitno. Dok se blitva kuva očistimo jedan češanj bijelog luka i sitno isjeckamo.
U tavi zagrijemo maslinovo ulje, dodamo sitno isjeckan bijeli luk. Dodamo malo brašna kao za zapršku i sve miješamo na laganoj vatri par minuta. Kad brašno krene da žuti dodamo ocijeđenu blitvu i šolju mlijeka te začine po želji bosiljak, biber i so. Na laganoj vatri ukuvavamo dok ne postigne željenu gustinu. Umjesto bijelog luka možete odmah na početku sa blitvom da obarite mladi luk.

Povezani članci